To już ostatnie spotkanie w tym roku, z cyklu ?Fajny czas mamy? skierowane do młodych rodziców. W jego ramach prowadzone są bezpłatne warsztaty, dzięki którym można dowiedzieć się wiele o zdrowym rozwoju dzieci. W czwartek, 21 listopada o 10:30, zainteresowani spotkają się z Aleksandrą Charęzińską, w Centrum Zabaw Figlarium zlokalizowanym w CH Marywilska 44. Tym razem podczas warsztatów zostaną poruszone tematy dotyczące integracji sensorycznej małego dziecka. Poniższy artykuł od naszej ekspertki, która go poprowadzi jest po to, żeby dać Wam przedsmak tego, co Was czeka na warsztatach. Zapraszamy do lektury!
Małe dzieci uwielbiają eksplorować otoczenie, poznawać nowe rzeczy, swobodnie się przemieszczać. Dobrze wiedzą,
co jest dla nich dobre i konieczne, gdyż właśnie ruch jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania malucha. Niezwykle ważna jest też stymulacja zmysłów, gdyż dzięki nim najmłodsi zdobywają informacje na temat otaczającego ich świata.
Co zatem najbardziej uwielbiają dzieci? Które zabawy sprawiają im największą radość, a jednocześnie wspierają ich rozwój?
Ważne by zabawy senso-motoryczne były dostosowane do wieku i możliwości dziecka. W przypadku maluchów najlepiej sprawdzi się zasada ?mniej znaczy więcej?. To co proste, naturalne i dostępne pod ręką zazwyczaj jest o wiele bardziej atrakcyjne i korzystne dla naszych dzieci. Niemowlaki uwielbiają wręcz sięgać po rzeczy, które często nie są wcale zabawkami, zwłaszcza po te, które najczęściej widzą w rękach swoich rodziców.
Zatem jakie aktywności najbardziej przypadną do gustu naszym maluchom?
- FAKTUROWY TOR SENSO-MOTORYCZNY
Sensoryczny tor przeszkód to zabawa uwielbiana już przez niemowlaki. Można go zbudować z różnego rodzaju elementów fakturowych, po których dzieci mogą chodzić stopami, a także czworakować, turlać się czy pełzać. Do przygotowania toru możemy wykorzystać:
- Poduszki o różnych wypełnieniach i fakturach
- Woreczki sensoryczne wykonane z tiulu lub woreczki materiałowe, wypełnione różnymi materiałami sypkimi.
- Dywaniki łazienkowe, podkładki prysznicowe i do wanny, o różnych fakturach i strukturach.
- Dywaniki, skrawki wykładzin, wycieraczki pod drzwi.
- Kuchenne podkładki na stół
- Plastikowe pojemniki lub pudełka wypełnione różnymi materiałami – dzieci mają wówczas zadanie przechodzić z pudełka do pudełka. Do pojemników, możemy wrzucić praktycznie wszystko: kasztany, szyszki, skrawki materiałów itp.
- Profesjonalne dyski sensoryczne, krążki fakturowe, jeżyki, płytki o różnych fakturach, maty fizjoterapeutyczne
- Gotowe ścieżki sensoryczne tworzone z różnych elementów fakturowych
Możemy wykorzystać także inne elementy, które będą skłaniać dzieci do wykonywania różnorodnych aktywności i ćwiczeń, jak przejście po ławeczce, linie, skakance, kształtkach, wdrapywanie się po schodkach, przerolowanie ciała po wałku lub dużej piłce, czworakowanie w tunelu lub dużym pudle, pełzanie pod krzesełkiem czy stolikiem. Omijanie, okrążanie butelek wypełnionych wodą. Wskakiwanie w szarfy i koła hula-hop. Wdrapywanie się na worki sako, wchodzenie po drabinkach. Przechodzenie po poduszkach, skakanie po materacu, turlanie się po nim i inne. Ważne by tor sensoryczny był zróżnicowany pod względem faktur i zadań, by zachęcał do ruchu i wysiłku.
- WOREK PEŁEN SKARBÓW
Zabawa genialna w swojej prostocie. Bardzo lubiana przez dzieci, ponieważ ma w sobie element niespodzianki, zaskoczenia i wyczekiwania. A potrzebujemy do niej zwykły worek, pudełko z dziurą na rękę lub nawet damską torebkę. Wrzucamy do worka różne rzeczy o ciekawych, zróżnicowanych fakturach. Osoba, która odgaduje, musi bez użycia wzroku, odgadnąć co to za przedmiot lub określić jego cechy: kształt, ciężar, materiał z jakiego jest wykonany czy fakturę. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. W wersji dla nieco starszych możemy zaproponować sensoryczne memory, czyli zadanie by wyciągnąć z worka dwa takie same przedmioty ? o tym samym kształcie lub fakturze.
Zabawa różnymi fakturami to doskonały sposób by stymulować zmysł dotyku. Dobrze gdy dzieci już od okresu niemowlęcego mogą doświadczać przedmiotów: miękkich, twardych, szorstkich, kujących, puchatych, delikatnych, śliskich czy chropowatych itp. Dostępność i różnorodność bodźców dotykowych jest niezwykle ważna w rozwoju małego człowieka.
- MOC ŚCISKANIA, SIŁOWANIA i UGNIATANIA
Siłowanie, ściskanie, ugniatanie to zabawy stymulujące propriocepcję, czyli zmysł czucia głębokiego. Przekazuje on informacje w jakiej pozycji znajduje się nasze ciało, jego poszczególne części oraz w jaki sposób poruszają się one względem siebie. Aktywnościami, które stymulują zmysł proprioceptywny są: ucisk, rozciąganie, przepychanie, przeciąganie, ściskanie czy dźwiganie. Jest to rodzaj zabaw najbardziej niedocenianych przez rodziców czy pedagogów, a stymulacja układu proprioceptywnego ma wiele pozytywnych skutków dla naszego organizmu – uspokaja, wycisza i relaksuje układ nerwowy. Są to zatem zabawy idealne dla nadaktywnych, ?rozbrykanych? oraz przebodźcowanych maluchów.